Kuba Kwaśny
Aktualności Wróć do listy aktualności

Niech się święci 1 maja!

W dzisiejszych czasach -  1 maja nabiera zupełnie nowego znaczenia. Z jednej strony jest to okazja do świętowania kolejnej już rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, historycznego, wręcz epokowego rozszerzenia jednoczącego Europę. Z drugiej strony jest to święto Ludzi Pracy! Dzień w którym powinniśmy upominać się o prawa tych, którzy w znakomitej części przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i rozwoju, nie tylko naszego kraju, ale całej gospodarki światowej. Święto to ma bowiem charakter międzynarodowy.

 

Teraz, kiedy coraz częściej umowy cywilno-prawne wypierają tradycyjną umowę o pracę – tym mocniej należy się upominać o prawa ludzi pracy! Wszem i wobec rząd z ministrem finansów na czele Jackiem Rostowskim chwalą się, że z kryzysu wyszliśmy obronną ręką, że Polska była jedyną zieloną wyspą, że wciąż mamy wzrost gospodarczy, ale nie dodaje już komu tak naprawdę żyje się lepiej?! Bo na pewno nie wszystkim. A z pewnością nie tym, którzy ten wzrost wypracowali! W ekonomii, nie chodzi tylko o to aby słupki się zgadzały i były powyżej osi zero, ale także by efekty wzrostu przekładały się na rynek pracy i na wszystkich w miarę równomiernie!

 

Tymczasem w Polsce mamy wzrost bez zatrudnienia, bezrobocie nie spada,  płace rosną wolniej od efektywności polskich pracowników, płaca minimalna ani drgnie, a najniższa emerytura w Polsce jest na uwłaczającym godności poziomie. W dodatku opodatkowana! Rosną dysproporcje płacowe i nierówność społeczna.

 

Tym bardziej Święto Pracy - 1 maja, jest dniem w którym powinniśmy się upominać o te i wiele innych kwestii, jak chociażby poszanowanie praw pracowniczych, partnerską współpracę ze związkami zawodowymi, czy sprzyjającą tworzeniu nowych miejsc pracy politykę gospodarczą! Należy sobie zdać sprawę, że to nie pracownicy są obciążeniem dla przedsiębiorstw, a skomplikowane procedury, biurokracja i brak współdziałania przy ustalaniu właściwych priorytetów polityki zatrudnienia.

 

To wreszcie dzień szczególny również dla osób wierzących, chrześcijan, którzy w tym dniu obchodzą święto Józefa Robotnika, a w tym roku nabierze on dodatkowego znaczenia – będzie to w końcu dzień wyniesienia na ołtarze Papieża – Polaka  Jana Pawła II. Dlatego bez względu na to kto jaką okazję uzna za priorytetową, życzę aby ten czas, zwany potocznie „majówką” lub przedłużonym weekendem był czasem wypoczynku a także refleksji czy to duchowej czy materialnej.


Niech się święci 1 maja!

 

 

Dodatkowo młodsza część Sojuszu Lewicy Demokratycznej - rozpoczęła nową świecką tradycję - by Święto Pracy uczcić w sposób imprezowy. Dlatego z przyjemnością zapraszam wszystkich, również osoby starsze do wspólnej zabawy w "Wigilię 1 maja" - 30 kwietsnia (sobota) do Klubu Pretekst na tarnowskim Rynku - gdzie wraz z prof. Joanną Senyszyn rozpoczniemy Święto Pracy o godzinie 00.00. Start imprezy g. 20.00.

Pierwszego Maja natomiast tradycyjnie członkowie SLD złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych robotników przy ul. Goldhammera a następnie przejdą na Stary Cmentarz.

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna