Kuba Kwaśny
Aktualności Wróć do listy aktualności

Nasze Miasto Tarnów - nowy ruch miejski!

Nowy ruch miejski nie ma łatwo…

 

            Nie tak dawno, w dniu 688 urodzin miasta Tarnowa, na drzwiach Ratusza, władze nowego miejskiego stowarzyszenia „Nasze Miasto Tarnów” wywiesiły „deklarację tarnowską”. Zbiór zasad jakimi będziemy się – jako nowe miejskie stowarzyszenie – kierować w naszych działaniach. Znalazły się tam bardzo ważne deklaracje. Wśród nich m.in. zapewnienie, że we wszystkich podejmowanych działaniach będziemy się kierować głosem mieszkańców, konsultacjami, które wreszcie przybiorą rzeczywisty charakter. 

            Stowarzyszenie i jego członkowie deklarują też walkę o miasto zrównoważone – zarówno dla młodych jak i starszych wiekiem – miasto międzypokoleniowe, w którym władze dbają o bezpieczeństwo, komfort i czyste powietrze dla swoich obywateli. Wreszcie Stowarzyszenie, które w swych założeniach ma jednoczyć osoby z różnych stron sceny politycznej ma zamiar budować pozycję Tarnowa jako ważnego ośrodka regionalnego. 

            Dbanie o nasz wspólny interes to obowiązek każdego posła, senatora, radnego czy prezydenta bez względu na opcje jaką reprezentuje. Warto o tym pomyśleć w kontekście niedawnych wydarzeń z Instytutem Polsko-Węgierskim, czy walką o dofinansowanie tarnowskiej hali Jaskółka. Brak skutecznego tarnowskiego lobby w Warszawie niestety daje się we znaki także w innych kwestiach. Czas to zmienić i integrować wokół spraw ważnych – tarnowskich – a nie antagonizować. 

            Niestety nie wszyscy podzielają ten optymistyczny ruch. Trudno się też spodziewać, że ważna i cenna inicjatywa, jaką jest Stowarzyszenie Nasze Miasto Tarnów, spotka się wyłącznie z aplauzem. Naszym działaniem, pozytywnym nastawieniem, wolą współpracy – ponad podziałami politycznymi – naruszamy interesy wielu osób. Niektórzy ze swej natury są przeciwko wszystkim konstruktywnym ideom. Takich zwykło się nazywać destruktorami. Ich sposobem na życie jest negatywna kampania i bycie „przeciwko”. Zazwyczaj takie bycie przeciwko kończy się wtedy, gdy ktoś ich po prostu kupi. Historia zna wiele takich przykładów, również ta nasza tarnowska. To takie bycie przeciwko korupcji, by samemu zostać skorumpowanym. 

            Ważne jest jednak to, aby mimo przeciwności i głosów krytyki ze strony tych, którzy nie potrafią krytykować konstruktywnie, kontynuować działania dobre dla miasta i mieszkańców. Ważne jest to, że nowy klub radnych, nowe stowarzyszenie i spora grupa osób chce działać na rzecz miasta. Teraz czas na mozolną prace u podstaw. Dogłębne poznanie potrzeb i zaproponowanie rozwiązań na problemy naszego Tarnowa. Czas wreszcie sprawić by w Tarnowie można było godnie zarabiać. Czas wreszcie sprawić by w Tarnowie opłacało się mieszkać i budować swoje domu. Czas wreszcie sprawić by Tarnów tętnił życiem nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje na Rynku. 

            Nikt z nas, członków Stowarzyszenia Nasze Miasto Tarnów, nie pozbywa się swoich przekonań politycznych. Są bowiem w naszym stowarzyszeniu zarówno sympatycy prawicy (tej aktualnie rządzącej), prawicy (która niedawno rządziła), i lewicy (i nigdy swej lewicowej wrażliwości się nie wyprę). Ale w samorządzie one nie mają znaczenia. Potrafimy ze sobą rozmawiać pomimo tego i dla Tarnowa. Współdziałamy, bo sprawami ideologicznymi niechaj zajmują się na Wiejskiej, nas łączy przede wszystkim interes Tarnowa i nas mieszkańców. Zrównoważony rozwój dla przyszłych pokoleń.

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna