Kuba Kwaśny
Aktualności Wróć do listy aktualności

Tańsze bilety okresowe

Tańsze bilety okresowe w Tarnowie!

W mediach, informacje o zmianach w cenniku biletów komunikacji miejskiej w Tarnowie, rozpoczynają się od tych gorszych – czyli od podwyżki cen biletów jednorazowych. A tymczasem w większości miast w Polsce sprzedaż biletów papierowych jest marginalna, a mieszkańcy częściej korzystają z biletów okresowych, choć w Tarnowie te proporcje są niestety odwrócone. Mieszkańców powinna zatem interesować ta druga – korzystna dla nich informacja – a mianowicie ceny biletów okresowych maleją i to znacząco! Mamy nadzieję, że taka obniżka jeszcze bardziej zachęci do korzystania z komunikacji na co dzień, a nie tylko sporadycznie. Kupno biletu miesięcznego jest jak abonament w telefonie. Płacimy i mamy ten komfort, że w każdej chwili możemy skorzystać z oferty naszego operatora. Podobnie z komunikacją miejską. Im nas będzie więcej korzystać, tym ta oferta będzie lepsza. A teraz to korzystanie będzie jeszcze tańsze. Na przykład bilet miesięczny na wszystkie linie kosztował do tej pory 110 zł, po obniżce będzie go można zakupić za 80 zł, a posiadacze tarnowskiej karty miejskiej w wersji premium (tj. wszyscy Ci którzy na swoim PIT zadeklarowali tarnowski adres zamieszkania) zapłacą jedynie 60 zł. Można także skorzystać ze swoistej nowości czyli biletu rocznego, który dla mieszkańców Tarnowa kosztuje aż (lub tylko) 500 zł. Co powoduje, że za korzystanie z miejskich autobusów płacimy tylko 1,37 zł. dziennie. 

Kolejną ważną informacją jest to, że od września uczniowie tarnowskich podstawówek będą mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo. A zatem de facto do ukończenia 15 roku życia będzie można korzystać z komunikacji miejskiej w Tarnowie za darmo. Warunkiem jest to, że taki uczeń uczęszcza do szkoły na terenie miasta Tarnowa. Wszystko to po to, aby do korzystania z oferty komunikacji miejskiej zachęcać już od najmłodszych lat. Warto jeździć autobusami i poruszać się piechotą. To jest i zdrowsze i bardziej ekologiczne. Stąd też promocji komunikacji miejskiej  towarzyszyć też będą zmiany w zasadach poruszania się i parkowania w centrum miasta. 

Równolegle do poszukiwania nowych miejsc parkingowych ruszają prace koncepcyjne nad nową linią autobusową (tzw. linia śródmiejska), która kursowałaby od poniedziałku do piątku w godzinach szczytowych równo co 10 minut. Ponadto pracujemy nad nową linią tzw. trambusu z Dworca PKP do ul. Wałowej. Taka linia miałaby nie tylko ułatwić poruszanie się po mieście turystom, ale także wszystkim kierowcom, których samochody zostaną w domach. Od września wzrastają też opłaty za parkingi w Tarnowie. Jest to już powszechny trend w całej Polsce, że samochody są wyprowadzane z centrów miast, a parkowanie jest coraz droższe. Choć i tu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej, a okazjonalnie chcą skorzystać z parkingu w centrum. Dla takich osób (z kartą miejską premium i ważnym biletem okresowym) cena parkingu wzrośnie nieznacznie. 

Wszystko to po to, aby zwiększyć rotację na parkingach w centrum miasta, a także zniechęcić kierowców do parkowania pod samą witryną sklepu do którego chce się wejść. Tarnów jest na tyle małym miastem, że w wiele miejsc da się dojść na piechotę. Być może wtedy odwiedzimy nie tylko bank czy kantor, ale ktoś zachęci nas do wypicia kawy w kawiarni, a może zjemy w gorący dzień lody w jednej z tarnowskich lodziarni. Ruch pieszych generuje większe przychody w centrum miasta dlatego warto iść tą drogą. 

 

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna