Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

XIII Talia już za nami...

Od trzynastu już lat w Tarnowie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Komedii "Talia". Festiwal, który cieszy się bardzo dobrą renomą w środowisku teatralnym w Polsce. Co roku zapraszane są zespoły z całego kraju, prezentujące przedstawienia, które bawią, ale także uczą. Są to zarówno komedie współczesne jak również klasyka, która w wielu przypadkach nigdy nie traci na aktualności.

Na scenie Pałacu Młodzieży (gdzie gościnnie urzęduje tarnowski Teatr) pojawiły się takie gwiazdy jak: Anna Seniuk, Olga Bończyk, Hanna Śleszyńska, Marcin Kwaśny, Bogusław Kaczmarczyk, Bartek Kasprzykowski, a sam Festiwal zakończyła swym monodramem "Shirley Valentine" rewelacyjna jak zawsze Krystyna Janda.

W tym roku formuła Talii została nieco zmieniona, statuetkę teatralnej muzy otrzymał spektakl, który w opinii najważniejszego jury - widzów, był najlepszy! Tak też się stało, w tym roku zwyciężył spektakl "Wszystko o mężczyznach" autorstwa Miro Gavrana wyreżyserowany przez Tomasza Obarę z Teatru Ludowego w Krakowie. Był on w oczach widzów najlepszy i zdobył przeszło 1200 punktów. Uważam, to za dobry pomysł, aby tarnowska publiczność miała szanse wybrać najlepszy spektakl, i sens istnienia "nagrody publiczności" jest niepodważalny, natomiast uważam, że powołanie na każdym Festiwalu - JURY, złożonego z przedstawicieli teatru, krytyków, ludzi kultury zawsze jest czymś podnoszącym rangę danego Festiwalu. Dlatego liczę, że w przyszłości na Festiwalu pojawią się dwie nagrody: Grand Prix przyznawane tak jak do tej pory przez JURY, oraz Nagroda Publiczności - statuetkę "Talii" , którą w tym roku przyznała tarnowska publiczność.

W podsumowaniu chciałem wyrazić swoją ogromną radość z tego, że to właśnie Tarnów w październiku staje się stolicą Teatru, że to właśnie w miesiącu uśmiechu i życzliwości, jesteśmy komediowym centrum! A tarnowska publiczność ma możliwość obejrzenia ciekawych i zabawanych spektakli.W tym miejscu należą się podziękowania dla Dyrekcji Tarnowskiego Teatru: Pana Edwarda Żentary i Pana Rafała Balawajdera, Tarnowskiego Pałacu Młodzieży, osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, oraz dużej liczby wolontariuszy, których imion wszystkich nie jestem w stanie wymienić. (choć te osoby wiedzą, że to właśnie ich mam na myśli :-) )

W tegorocznej Talii był również dla mnie wątek osobisty, bowiem jednym ze spektakli konkursowych, były "Wariactwa według Czechowa" w reżyserii i z udziałem mojego brata Marcina Kwaśnego, realizowane przez zespół Teatru Praskiego z Warszawy. Było to dla mnie przeżycie bardzo emocjonujące i zarazem budujące. Po raz kolejny mogłem zobaczyć brata na scenie i przekonać się o jego talencie. I może nie będzie to bardzo obiektywne, ale jestem z niego bardzo dumny! Wierzę, że jest to odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu. Mam nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji by móc oglądać go nie tylko na szklanym ekranie, ale także na tarnowskich scenach!

Przy okazji zapraszam wszystkich na Oficjalną Stronę Internetową mojego brata: www.marcinkwasny.pl

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna