Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

STOP! Głupim pomysłom tego rządu...

Rzadko zabieram głos na swoim blogu w sprawach ogólnopolskich. Ale ta dotyczy mnie w bardzo poważny sposób.Rzecz o nowym/starym pomyśle Pani Minister Kudryckiej na to jak wycisnąć jeszcze bardziej polskiego studenta. Pani Minister chce bowiem zablokować zdolnym studentom możliwość studiowania bezpłatnie na drugim kierunku.

 

Powstał nawet obywatelski komitet "Stop płatnym studiom!" , który przygotował projekt ustawy potwierdzający dotychczasowe zasady finansowania edukacji młodych ludzi w Polsce. Apeluję do wszystkich o poparcie tej inicjatywy. Jakikolwiek mamy stosunek do rządu i jego pomysłów. Pozytywny, negatywny czy umiarkowany, ten pomysł akurat jest skrajnie ZŁY! Polska jako kraj jest na szarym końcu jeżeli chodzi o sektor Badań i Rozwoju, a ograniczając młodym ludziom (bez względu na sytuację materialną ich rodziców) możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach i w różnych kierunkach, ograniczamy kreatywność polskiego społeczeństwa.

 

Apeluję również do rządu, aby Pani Minister uszczelniła obecny system, by nie powtórzyła się sytuacja z Olsztyna, gdzie jedna osoba pobierała dziesięć różnych stypendiów! Ale na Boga nie odbierajmy ludziom, studentom możliwości zdobywania wiedzy. Mówię to nie tylko jako student, który studiował kiedyś na dwóch kierunkach, ale także jako absolwent oraz nauczyciel akademicki.
Jeżeli rząd chce szukać oszczędności niech zacznie tam gdzie są one nieszkodliwe (np. zlikwidujmy powiaty). Studia w Polsce już teraz wiele kosztują, a uboższa część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania dla swojego dziecka w większym ośrodku akademickim nie mówiąc już o utrzymaniu w takim Krakowie czy w Warszawie.

 

Czy na prawdę chcemy aby nasza młodzież uciekała za granicę? Bo co ich tu będzie trzymać? Brak szans na własne mieszkanie a do tego bagaż w postaci długu za płatny drugi kierunek? Jakie perspektywy będzie miał człowiek, który teraz musi korzystać z kredytu studenckiego by móc utrzymać się w większym mieście, ile jeszcze będzie musiał dopłacać? Jaki poziom będą miały szkoły, które nastawione będą głównie na zysk?! Jakież to innowacje wymyśli polski naukowiec, kiedy zamiast oddać się nauce i pracy badawczej będzie musiał wyjechać do Anglii na zmywak by odrobić kredyt, który to łaskawie da mu Państwo by mógł studiować więcej niż jeden kierunek. Podpiszmy tą petycję!


A rządowi powiedzmy NIE! Stop Płatnym studiom!

 

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna