Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

„Solidarność pokoleń – centrum aktywnego seniora”

Przyszedł czas na kolejną odsłonę mojej wizji Tarnowa – miasta nowoczesnego, otwartego na biznes, dynamicznego, bogatego w pomysły ludzi młodych, ale również przyjaznego dla osób starszych. „Solidarność pokoleń” – to hasło jakie przyświeca rządowemu programowi aktywizacji seniorów. Temat ten jest bardzo szeroki –  popularny również w programach unijnych. Choć będzie on częścią mojego programu w obszarze „polityki społecznej”, postanowiłem poświęcić mu jednak trochę więcej uwagi.

Należy na wstępie docenić to co już dzieje się w tej materii – ogromną pracę i popularność jaką zyskał Uniwersytet Trzeciego Wieku – który stał się absolutnym hitem wśród osób starszych. Z doświadczeń tych należy czerpać i wzbogacić ofertę miasta dla tej grupy wiekowej.

 

- „jedno okienko dla seniora”


Wzorem „jednego okienka dla przedsiębiorców” – należy stworzyć w Urzędzie Miasta Tarnowa podobny punkt obsługi seniora, czyli miejsce w którym osoba starsza, w kontakcie z Urzędem – miałaby szansę „załatwić” wszystko w jednym miejscu. Bez konieczności chodzenia po różnych wydziałach, zlokalizowanych w różnych budynkach.  Pełniąc swoje dyżury w Kancelarii Rady Miejskiej wielokrotnie spotykałem się z osobami starszymi, które w starciu z Urzędem – czują się bezradne, pełne obaw, bojąc się zrobić ten pierwszy krok gdy mają problem i to czego im tak naprawdę potrzeba – to cierpliwość, zrozumienie oraz wskazanie właściwej drogi. Odpowiednio przeszkolone osoby, które pełniłyby rolę przewodnika i kompleksowa obsługa osób starszych w „jednym okienku” to „tylko tyle” i „aż tyle”.  

 

- „centrum aktywnego seniora”


To pomysł stworzenia w Tarnowie – centrum aktywności osób starszych, wyspecjalizowanej jednostki – której zadaniem byłoby pozyskiwanie funduszy zewnętrznych z takich programów jak Lifelong Learning Programme – LLP, koordynowanie działań organizacji pozarządowych w zakresie aktywizacji i edukacji seniorów.  Centrum to mogłoby w godzinach dopołudniowych korzystać z bazy Pałacu Młodzieży – oferując zajęcia praktyczne (garncarstwo, fotografia, krój i szycie, taniec itp.) dla osób przebywających na emeryturze.  „Solidarność pokoleń” to hasło, wokół którego należałoby stworzyć platformę wymiany doświadczeń pomiędzy osobami w różnym wieku. Seniorzy, często niedoceniani przez młodych – mogliby być źródłem wiedzy na temat Tarnowa i jego historii. Wspólne przedsięwzięcia – dodatkowo mogłyby ubogacić ofertę miasta skierowaną do seniorów i sprawić, że ci będą czuli się potrzebni.

 

- portal „e-senior”


Jednym z zamysłów „Centrum Aktywnego Seniora” jest również edukacja cyfrowa osób starszych, obserwuję również rosnące zapotrzebowanie na tego typu oferty oraz zainteresowanie seniorów Internetem. Powstanie podstrony (strony miejskiej) lub osobnego portalu dla osób starszych – byłoby cenną platformą wymiany informacji. Wykonana w odpowiedni sposób strona internetowa, z dużą czcionką, funkcjonalna i nieskomplikowana – byłaby świetnym źródłem informacji o wydarzeniach skierowanych właśnie do tej grupy wiekowej.

 

- „platynowa karta mieszkańca”


Od czterech lat mówi się w Tarnowie o stworzeniu e-karty mieszkańca – czyli systemu preferencji w dostępie do usług miejskich. Uważam, że w ramach tej inwestycji, niezwykle potrzebnej, – powinno znaleźć się rozwiązanie również dla seniorów. Osoby starsze po ukończeniu 60. roku życia otrzymywałyby „platynową kartę mieszkańca” – która uprawniałaby ich do specjalnego systemu ulg, zniżek i preferencji skierowanych właśnie do osób z przedziału wiekowego 60+, tańszych biletów do kina, teatru, basenu – ogólnie oferty kulturalnej, turystycznej i sportowej miasta Tarnowa.

 

- "osiedlowe kluby seniora"

To pilotażowy program aktywizacji obywatelskiej osób starszych. Organizacji osiedlowych klubów seniora w oparciu o siedziby Rad Osiedli. Czyli przystosowanie tych miejsc na potrzeby osób starszych, odpowiednie doposażenie oraz dostarczenie codziennej prasy. Miejsca sprzyjające do spotkań , wymiany poglądów jak również organizacji w oparciu o organizacje non-profit – programu wycieczek integracyjnych, kulturowych, edukacyjnych.

 

Projektując nowe rozwiązania w mieście, rewitalizując centrum miasta oraz miejskie parki – nie wolno zapominać o rozwiązaniach skierowanych do osób starszych. Marzy mi się miasto – pełne ludzi, bezpieczne i atrakcyjne – gdzie osoby starsze spotykają się w parkach nie tylko po to by pospacerować, ale również porozmawiać, pograć w szachy, dyskutować. A idąc przez miasto nie będą napotykać na bariery – ale na ułatwienia.

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna