Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

O kobietach, w polityce i nie tylko …

O kobietach, w polityce i nie tylko ...

Zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego o roli i miejscu kobiet w polityce, najwięcej do powiedzenia mają ... mężczyźni?! To właśnie my mężczyźni zazwyczaj chcemy decydować o kwestiach związanych z macierzyństwem, zatrudnianiem kobiet, ich wynagradzaniem ...

 

W moim felietonie zajmę się jedynie sytuacją kobiet w życiu publicznym, sprawdzę, czy już mamy równość, czy jeszcze jest o co walczyć. Postaram się przeanalizować aktywność kobiet w życiu publicznym Tarnowa i okolic.

 

Na pierwszy rzut, pod lupę weźmy nasz parlament. Choć nie jest idealnie, liczba kobiet w sejmie w ostatnich latach zwiększa się. W obecnej kadencji Sejmu pań jest 112, w poprzednich było ich odpowiednio - 86 (lata 2007 - 2011) i 67 (lata 2005 - 2007). Dla przypomnienia, łącznie w sejmie zasiada 460 posłów, czyli panów jest obecnie 348! Z naszego okręgu wyborczego w Parlamencie zasiada ... tylko jedna kobieta.

 

A jak wygląda to na naszym lokalnym podwórku? Niestety nienajlepiej, wyjątkiem może tu być Tarnów - zwiększyła się bowiem do 7 liczba kobiet, które sprawują funkcję radnej Rady Miejskiej ( w poprzednich dwóch kadencjach w ławach Sali Lustrzanej zasiadało pięć pań na 25 rajców). W „Najwyższym Kierownictwie" (nomenklatura Urzędu Miasta Tarnowa) funkcję wiceprezydenta sprawują dwie Panie - Dorota Skrzyniarz (już drugą kadencję) oraz Krystyna Latała (wcześniej prezeska lokalnej rozgłośni radiowej), funkcję sekretarz Urzędu pełni Aleksandra Mizera, można rzec, że w tej strukturze parytet został zachowany! Na drugim biegunie jest natomiast powiat tarnowski - w jego władzach nie zasiada żadna, powtarzam ŻADNA kobieta, również w gronie powiatowych radnych znajdują się jedynie trzy panie. Żadna od czasów Katarzyny Smolik (kadencja 2002-2006) nie zasiada również we władzach Rady Powiatu. Nie lepiej sytuacja wygląda w gminach powiatu tarnowskiego, na 16 gmin wchodzących w skład powiatu tylko w jednej gminie władze sprawuje kobieta! Tą wybijającą się gminą, można by rzec - tym rodzynkiem, na mapie powiatu są Ryglice, malowniczo położona gmina miejsko - wiejska, z uroczym rynkiem i wspaniałymi szlakami turystyki pieszej i rowerowej. Na czele gminy stoi tam pani burmistrz Teresa Połoska.

 

Po tej krótkiej analizie można wywnioskować, że nie jest łatwo być kobietą, nie jest łatwo być aktywną i przedsiębiorczą kobietą! Dlatego tym bardziej Paniom „na urzędzie" należy się uznanie! Za siłę charakteru, upór i dążenie do celu w tym zdominowanym przez mężczyzn świecie. Piszę to nie przypadkowo, jako mężczyzna świadom nierówności w życiu publicznym, patriarchalnej tradycji w naszym społeczeństwie, a jednocześnie jako podwładny kobiety, który chwali sobie taką podległość!

 

Z okazji zbliżającego się Święta Kobiet - 8 Marca, wszystkim Paniom życzę wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim odwagi, siły charakteru i wytrwałości w dążeniu do celu!

 

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna