Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

Jakub Kwaśny na Kongresie Regionów w Świdnicy

W czerwcu, w Świdnicy, niedaleko Wrocławia, miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie – Kongres Regionów. Impreza ta została zorganizowana już po raz czwarty. Biorą w niej udział przedstawiciele samorządów każdego szczebla z całej Polski, reprezentanci rządu i środowiska akademickiego. W tym roku miałem okazję być tam w podwójnej roli. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz reprezentant Rady Miejskiej w Tarnowie. Kongres Regionów to pomysł Prezydenta Świdnicy oraz wydawcy tygodnika Newsweek, który przy tej okazji wręcza nagrody i wyróżnienia dla najlepszych samorządów w Polsce, w różnych kategoriach.

Niestety w tym roku miasto Tarnów nie znalazło się wśród wyróżnionych miast w żadnej kategorii. Być może dlatego, że nikt z Urzędu Miasta nie wypełnił przesyłanych przez Newsweeka ankiet lub też faktycznie pozostałe wyróżnione przez Newsweeka samorządy są od nas lepsze!?

Co ważne – Kongres był okazją do tego, aby porozmawiać na temat problemów z jakimi borykają się obecnie samorządy w Polsce. Pierwszym i podstawowym to brak pieniędzy! W wyniku reform przeprowadzonych przez ministra finansów (którego nazwiska nie wymienia się w gronie samorządowców) – samorządy w Polsce mają bardzo ograniczone możliwości finansowe. Jest to tym bardziej istotne, że pieniądze będą bardzo potrzebne samorządom już od 2014, by móc sięgnąć po finansowanie zewnętrzne w nowej perspektywie finansowania Unii Europejskiej.

Tymczasem likwidacja trzeciej stawki podatkowej PIT, kolejne ulgi i obietnice składane przez rząd, a przerzucane na barki samorządów – skutecznie uszczupliły ich dochody. Wprowadzenie nowego wskaźnika zadłużania się samorządów – skutecznie zablokuje wielu możliwość dalszego rozwoju (nawet na kredyt). Wśród wielu postulatów pojawiły się także te dotyczące zmian ustrojowym – a konkretniej możliwości zasiadania w Senacie dla władz samorządowych. Izba Wyższa polskiego Parlamentu stałaby się wtedy takim swoistym ciałem doradczym, w którym samorządy odgrywałyby bardzo istotną rolę. Czas pokaże jakie będą losy Karty Świdnickiej – swoistego spisu postulatów samorządowców z całej Polski.

Na koniec należy wspomnieć, że wśród wyróżnionych samorządów znalazł się powiat tarnowski, który w rankingu Newsweeka, w kategorii „zielona energia” znalazł się na pierwszym miejscu. Był też w gronie laureatów w kategorii najlepszy powiat powyżej 120 tys. Mieszkańców. Nagrody i wyróżnienia odbierał nowy już starosta Roman Łucarz, choć zapewne wypada wspomnieć, że duża w tym zasługa byłego starosty Mieczysława Krasa, a w przypadku „zielonej energii” to zapewne wójta Wierzchosławic – Wiesława Rajskiego. To właśnie tam powstała największa farma słoneczna.

Życzę sobie i Prezydentowi również, by w kolejnych edycjach – Tarnów znalazł się wśród najlepszych!

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna