Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

To nie jest budżet marzeń, ale ... czyli słów kilka o budżecie Tarnowa na rok 2014

To nie jest budżet marzeń, ale...


Dzieląc pieniądze, zwłaszcza gdy ich mamy za mało, musimy dokonywać pewnych wyborów. Za te wybory ponosimy później konsekwencje. Nie inaczej jest w przypadku budżetu miasta. Propozycje budżetu przygotowuje, czytaj: ma inicjatywę uchwałodawczą, Prezydent Miasta. Nie będę w tym miejscu dokonywał oceny tegoż budżetu, na to przyjdzie czas na sesji Rady Miejskiej, w tym felietonie podzielę się z Państwem podstawowymi informacjami dotyczącymi kształtu budżetu miasta na rok 2014.

 

Zaplanowane dochody to blisko 542 miliony złotych, wydatki natomiast 573 miliony złotych, z czego 493 miliony to tzw. wydatki bieżące czyli wszystko to co nie jest inwestycją (wydatkiem majątkowym), np. wynagrodzenia, składki, zakup energii, koszty usług, remontów itp. - można rzec koszty ponoszone przez miasto (wydatkiem bieżącym są np. koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej, a w skład wydatków bieżących wchodzą wynagrodzenia nie tylko urzędników, ale pracowników miejskich instytucji, np. szkół). Blisko 80 milionów to wydatki majątkowe, czyli inwestycje.

 

Ponad połowa z 80 milionów zostanie przeznaczona na drogi. Jaki jest stan dróg w Tarnowie, każdy widzi, stąd taki a nie inny wybór raczej nie dziwi. Chociaż jestem pewny, że i ta kwota nie wystarczy, by po tarnowskich drogach, a w szczególności tych osiedlowych - jeździło się przyjemnie. Na same parkingi pójdzie ok. 2,5 mln zł. Z tego co się dowiedziałem na Komisji Rozwoju - nareszcie ma powstać parking przy ul. Pracy. Jestem jednak w tej kwestii niedowiarkiem (zapowiedzi były już w 2009 roku, w 2010 a nawet w 2011 - nadal nic się tam nie zmieniło) dlatego pochwalę, gdy zobaczę. Ma także powstać rondo przy ul. Kwiatkowskiego i Witosa. Spora część z tej kwoty pójdzie także na rozbudowę strefy aktywności gospodarczej. Niespełna milion pochłonie przebudowa ścieżek rowerowych - na Wojska Polskiego oraz od ul. Witosa do Al. Jana Pawła II.

 

Na inwestycje w oświacie, choć to szumne stwierdzenie, będą to raczej drobne zakupy - miasto wyda niespełna 4 miliony złotych. Cały projekt uchwały budżetowej jest dostępny na stronach internetowych miasta w biuletynie informacji publicznej. Ci z Państwa, którzy nie mają dostępu do internetu lub innej możliwości by zapoznać się z budżetem miasta, jako jego mieszkańcy, mogą się listownie zwrócić do Urzędu Miasta - z pewnością jeden egzemplarz Urząd Państwu prześle.

 

Prace nad samą uchwałą nadal trwają, a radni składają swoje poprawki, bądź to pisemnie, bądź na Komisjach. Ja również kilka poprawek do budżetu wniosłem. To czy zostaną one przyjęte zależy już teraz od Prezydenta (projektodawcy) oraz innych radnych, którzy o losach nieprzyjętych poprawek decydować będą w specjalnym głosowaniu.

 

Wśród poprawek jakie zgłosiłem są m.in.: dodatkowe pieniądze na remonty i modernizacje placów zabaw (200.000zł), na program dofinansowania zmian sposobu ogrzewania z węglowego np. na gazowe (200.000 zł), remont dachu III Liceum Ogólnokształcącego (350.000zł), oraz po 200.000 zł na remonty ulic: Pracy, Skowronków i Granicznej. Choć to jeszcze nie koniec poprawek - liczę, że przynajmniej część z nich uda się przeforsować.

 

Ostatecznie Rada przyjmować będzie budżet 19 grudnia, podczas sesji budżetowej. Jaki będzie wynik prac w Komisjach i ostateczny kształt tej najważniejszej uchwały w roku - przekonamy się już wkrótce. Nie będzie to jednak budżet, który rozwiąże wszystkie problemy. A te jak widzimy w ostatnim czasie lawinowo narastają. Życzę więc nam wszystkim, aby tłuste lata były dopiero przed nami.

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna