Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

Jaki Amfiteatr

Wieści z ostatniej sesji Rady Miejskiej…

 

Jak bumerang powrócił temat Amfiteatru w Tarnowie, a to za sprawą zmian w budżecie na ostatniej, kwietniowej sesji Rady Miejskiej, na której to Prezydent zawnioskował zwiększenie kwoty do jakiej może zawrzeć umowę na remont Amfiteatru. Niestety na nic zdały się apele mieszkańców, aktywistów, nawet Rady Osiedla Starówka – aby wrócić do pierwotnej, zielonej koncepcji tego ważnego na mapie Tarnowa miejsca. Amfiteatr zostanie – zgodnie z wolą Prezydenta – zabetonowany. Można mu już dziś nadać nazwę – gniazdo niezgody. Na tym bowiem przykładzie można pokazać modelowy przykład jak nie należy postępować w samorządzie – prezydent nie powinien upierać się przy swojej wersji projektu, skoro jego poprzednik zamówił dobrą koncepcję i do tego zgodną z wolą mieszkańców. 

Tym samym może i będziemy mieć nową przestrzeń do miejskiej aktywności, jednak nie będzie ona wykorzystywana cały rok – przez beton i stałe siedziska – nie będzie ona przestrzenią przyjazną dla wszystkich. Na pewno będzie lepiej niż jest teraz – bo umówmy się wszystko będzie lepsze od stanu obecnego, ale nie będą to pieniądze wykorzystane efektywnie.

Kolejną sprawą jaką się zajmowali radni przy okazji zmian w budżecie miasta był remont hali Jaskółka – okazuje się bowiem, że na ten cel miasto będzie musiało wyłożyć blisko 60 milionów złotych z własnej kasy. Nie mamy zagwarantowanego dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Cała nadzieja w „dobrej zmianie” i naszych przyjaciołach z Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że wykażą się oni skutecznością w lobbingu na rzecz miasta i uda się przekonać ministra sportu do tego aby „dorzucił” na naszą halę kilkadziesiąt milionów złotych. Bez tego taka inwestycja znaczącą obciąży budżet miasta.

Bardzo ważnym punktem naszych obrad było także powołanie ZAZu – czyli Zakładu Aktywizacji Zawodowej „Słoneczne wzgórze” – którego celem będzie aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Bardzo ważnym jest aby takie osoby znajdowały zatrudnienie wśród osób pełnosprawnych – na tym bowiem też polega integracja. Dlatego mam nadzieję, że jest to jeden z kilku, obok klauzul społecznych (w miejskich przetargach), sposobów na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

Pod koniec sesji decydowaliśmy o wysokości opłat za parking P&R zlokalizowany przy dworcu PKP. Radni przedłużyli tym samym okres promocji, w którym parking ten jest w całości bezpłatny. Sprawa ta jednak wzbudził szereg kontrowersji wśród internautów – gdyż wielu przypomina iż został on wybudowany przez miasto Tarnów, a korzystają z niego głównie przyjezdni. Jestem wielkim zwolennikiem tego typu inwestycji – bowiem przybliżają one nas do XXI wieku, mam jednak świadomość, że okres promocji nie będzie trwał wiecznie. Dlatego zaproponowałem Prezydentowi, aby zastanowił się nad rozszerzeniem funkcjonalności karty miejskiej – w przyszłości parking ten mógłby pozostać bezpłatny dla mieszkańców Tarnowa (posiadających kartę w wersji premium). Byłaby to także zacheta dla wszystkich – aby z podatkami rozliczać się w Tarnowie i właśnie w naszym mieście płacić podatki. 

 

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna