Kuba Kwaśny
Moim zdaniem Wróć do listy artykułów

Czy działacz PZPR zasługuje na upamiętnienie?

Tytuł tego komentarza jest nieprzypadkowy. Często spotykam się bowiem z tego typu zarzutami, gdyż wnioskowałem o to by upamiętnić Stanisława Opałkę, przede wszystkim budowniczego Mościc, człowieka oddanego sprawom Tarnowa, wieloletniego dyrektora Zakładów Azotowych a dopiero później działacza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 

Sprawa ta pojawiła się nawet na łamach Gazety Wyborczej, gdzie wielu oponentów haniebnie porównywała Stanisława Opałkę do Hansa Franka.A przecież żyjemy w państwie prawa (przynajmniej tak mi się wydaje), w państwie w którym, człowieka należy oceniać przez pryzmat jego dokonań. Sprawiedliwa ocena tamtych czasów to moim zdaniem, coś bez czego podziały w naszym kraju nie znikną. A przecież nie da się wymazać z kart historii i z pamięci wielu ludzi ponad 50 lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Oddzielmy zatem to co było złe, a doceńmy to co było dobre.

 

Mam (chyba) to szczęście, że nie pamiętam tamtych czasów, mam 24 lata, jestem wolny od tego piętna, mnie te podziały nie interesują! Interesują mnie FAKTY! interesują mnie dokonania! I jeżeli potrafimy docenić tego czy innego księdza, za sam fakt wybudowania Kościoła czy za niezłomną postawę, jeżeli potrafimy docenić tego czy innego świętego, albo działacza ruchu narodowego, to dlaczego nie potrafimy wznieść się ponad wszelkie resentymenty i oddać cześć człowiekowi, za którego przyczyną Tarnów i Mościce tak bardzo się rozwinęły?!

 

Zdobył się na to 3 lipca 2009 roku Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, również wieloletni Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie! Zrobił to na wniosek, który miałem zaszczyt składać w imieniu wielu mieszkańców Mościc, miasta Tarnowa, działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Federacji Młodych Socjaldemokratów, stowarzyszenia TISO oraz swoim własnym! Wniosek, który blisko dwa lata czekał na realizację, a którego nie udało się przeforsować w poprzedniej Kadencji Rady Miejskiej, w której SLD miało aż 7 radnych! Wniosek moim zdaniem słuszny, gdyż oddaje hołd człowiekowi, który w opinii wielu zasługuje podobnie jak Eugeniusz Kwiatkowski, na to by patronować jednej z głównych ulic w Tarnowie! Lokalizacja skweru również nie jest przypadkowa! Skrzyżowanie ulic Traugutta i Czerwonych Klonów, nadaje się do tego idealnie. Po jednej stronie mamy Mościckie Centrum Kultury, po drugiej Stadion Unii Tarnów, oba te obiekty powstały właśnie za sprawą Stanisława Opałki. MCK - już wkrótce będzie wyremontowane, teraz czas na Stadion Unii Tarnów!!!

Profil Facebook
R@dny OnLine
Marcin Kwaśny
www.agora.tarnow.pl
Akcja Pajacyk
www.tarnow.pl
www.mrmtarnow.ovh.org
Krytyka Polityczna